SM-nöt

 

 

 

SM Nöt 2017 arrangeras den 16-17 september på Öland.
Länk till arrangörens hemsida.

notsm2017

SM-Nöt 2017 – Öland

smnot2016pallen

1. Marie Söderbom – Hugo 2. Erik Adseke – Bolt 3. Josefin Gunnarsson – Zork Foto: Camilla Karlsson


SM Nöt 2016 arrangerades i 8-9 oktober Per-Olofsgården i Holmestad utanför Götene. Läs mer här.


Alla nyheter om SM Nöt kan du läsa här.
SM Nöt anvisningar 2016 info om hur tävlingen går till.
Rankinglista


SM-nöt 2015 arrangerades av Stockholm Uppsala Läns Vallhundsklubb vid Knutby Prästgård, Knutby

smnot_pallen
Prispallen 2015


Vinnare SM-nöt

År Förare Hund Plats
1985 Leif Carlsson Ravlundha Bimbo Sibbarp, Skånes VK
1986 Bernt Carlsson Silva Nyaberg, SVaK
1987 Annelie Carlsson Loviseborgs Nicke Flytthem, Östergötlands VK
1988 Mattias Fållby Baloo Rimbo, SULVK
1989 Karl-Erik Tibblin Zebb Wässingholmen, Skaraborgs AV
1990 Karl-Erik Tibblin Zorro Ingelstad, Kronobergs VK
1991 Mattias Fållby Baloo Yxtaholm, Sörmlands VK
1992 Kerstin Johansson Nip Lövsta, Gotlands VK
1993 Magnus Gunnarsson Smulan Strandskogen, Sydöstra Sveriges VK
1994 Håkan Tibblin Jeff Dicka Fors, Södra Dalarnes V
1995 Mattias Fållby Gans Björnskog, Smålands VK
1996 Magnus Gunnarsson Smulan Bollerup, Skånes VK
1997 Karl-Erik Tibblin Ästad Zonny Rossared, Västsvenska VK
1998 Karl-Erik Tibblin Zimon Skägga Gård, Skaraborgs AV
1999 Mattias Fållby Janni Unnestad, Sydöstra Sveriges VK
2000 Birger Svensson Tabor Gårds Dixie Västraby Gård, Västsvenska VK
2001 Magnus Gunnarsson Svarthalls Pop Stäflö, Sydöstra Sveriges VK
2002 Ingela Danielsson Erkens Laze Rättvik, Dalarnas VK
2003 Ingela Danielsson Erkens Laze Rottne, Kronobergs VK
2004 Birger Svensson Tabor Gårds Beauty Åby Gård, SULVK
2005 Birger Svensson Tabor Gårds Beauty Åby Gård, SULVK
2006 Carina Johansson Jim Dingle, Bohuslän-Dals VK
2007 Carina Johansson Jim Vingåker, Sörmlands VK
2008 Barbro Forsell Tai Almnäs Bruk, Skaraborgs AV
2009 Helena Carlsson Herrhagens Troja Köpet, Smålands VK
2010 Marcus Liljegren Lammis Emmy Björka Gård, Skånes VK
2011 Åsa Warg Fårvallaren Lova Hultsberg, Bergslagen VK
2012 Marie Söderbom Västerängs Hugo Adelsnäs, Östergötlands VK
2013 Petra Hedberg J&P’s Phee Odensviholm, Tjustvallarna
2014 Marie Ekdahl Min Dräng Tyra Carlsro, Varberg, Västsvenska VK
2015 Sandra Gustavsson Western Ranch Spot Knutby Prästgård, Stockholm-Uppsala Läns VK
2016 Marie Söderbom Västerängs Hugo
2017 Ulf Carlsson Ladängs Xina Öland