SM-får

Arrangör SM 2018 är Skånes Vallhundsklubb. Mer info kommer.

Senaste nytt om SM Får


Klicka här för att komma till 2017 års SM-arrangörs sida

SM Får anvisningar 2016

img_7396

Prispallen 2017 1. Barbro Klingborg – Lille Bill, 2. Karin Söderberg – Bee 3. Anders Vikström – Ax


Vinnare SM-får

År Förare Hund Plats
1964 Björn Almqvist Jokk Vången, Jämtland
1965 Henry Lätth Björn Ottenby, Öland
1968 Stig Nordqvist Laddie Karlsdal, Närke
1969 Knut Nilsson Sambo Karlsdal, Närke
1970 Knut Nilsson Sambo Karlsdal, Närke
1971 Allan Wikström Pia Karlsdal, Närke
1972 Ulf Pyk Rita Åkeshov, Stockholm
1973 Henry Lätth Trollie Gamleby, Småland
1974 Ulf Pyk Rita Kronholmen, Gotland
1975 P-O Björkman Zappo Liden, Västergötland
1976 Henry Lätth Trollie Ästad, Halland
1977 Elisabeth Zetterholm Pia Eskilstuna, Sörmland
1978 Henry Lätth Trollie Kusarp, Östergötland
1979 Isi Awes Frank Forsmark, Uppland
1980 Rolf Larsson Ripsy Ravlunda, Skåne
1981 Leif Carlsson Kricke Gandarve, Gotland
1982 Peter Magnell Gullbackens Loribella Björksjön Ångermanland
1983 Rolf Carlsson Pontus Lendersberg, Västmanland
1984 Bernt Carlsson Silva Säffle, Värmland
1985 Henry Lätth Glen Västorp, Västergötland
1986 Leif Carlsson Ravlundha Bimbo Ästad, Halland
1987 Isi Awes Emma Helgeröd, Bohuslän
1988 Henry Lätth Glen Ottenby, Öland
1989 Annelie Carlsson Loviseborgs Nicke Skepptuna, SULVK
1990 Malou Hamlén Ali Vikbolandet, Östergötlands VK
1991 Magnus Gunnarsson Grim Lekeberga, Bergslagens VK
1992 Magnus Gunnarsson Grim Ravlunda, Skånes VK
1993 Kerstin Johansson Nip Arbrå, X-läns VK
1994 Annelie Carlsson Spy Ö-vik, Ångermanland
1995 Anja Holgersson Skrötås Jas Axvallahed, Skaraborgs AV
1996 Lotta Oredsson Siv-Ellen Risunge, Gotlands VK
1997 Carl-Magnus Magnusson Craig Toarp, Södra Älvsborgs VK
1998 Håkan Tibblin Jeff Backamo, Bohuslän-Dals VK
1999 Håkan Wilson Nisses Rozz Åby Gård, SULVK
2000 Carl-Magnus Magnusson Cmms Mac Vretaskolan, Östergötlands VK
2001 Carl-Magnus Magnusson Craig Sandseryd, Smålands VK
2002 Mattias Fållby Janni Lekeberga, Bergslagens VK
2003 Jonas Gustafsson Don Öströö, Västsvenska VK
2004 Carl-Magnus Magnusson Cmms Min Ravlunda, Skånes VK
2005 Carl-Magnus Magnusson Fleet Gryt, Östergötlands VK
2006 Carl-Magnus Magnusson Roy Tunarp, Skaraborgs VK
2007 Carl-Magnus Magnusson Roy Mada, Kronobergs VK
2008 Sven Sognevik Nisses MacRoy Karbenning, Södra Dalarnes VK
2009 Henrik Nilsson Smedjegårdens Bozz Forsa Gård, Södra Dalarnes VK
2010 Henrik Nilsson Smedjegårdens Bozz Maglarp, Öresundsvallarna
2011 Roger Nilsson Thrud Sollebrunn, Vallhundsringen
2012 Anja Holgersson Random Sod Tomteby, Sydöstra Sveriges VK
2013 Henrik Nilsson Smedjegårdens Bozz Mörkö, region 4 (Sörml, Mälarm, Gotland, SULVK)
2014 Heidi Billkvam Emma Boden Arena, region 1 (VK Nord, Norrbottens VF, AC-Vallarna)
2015 Karin Söderberg Seemework Key Lunnatorp, Larv, region 8 (Skaraborgs Aktiva Vallare, Västsvenska VK, Smålands VK)
2016 Anja Holgersson Random Sod Bollnäs, X-läns Vallhundsklubb region 2
2017 Barbro Klingborg Fårvallarens Lille Bill Norrby Gård, Kungsör, region 5